Ve zdravém těle zdravý tuk. Ve kterých potravinách ho najdete? - Ugo

Ve zdravém těle zdravý tuk. Ve kterých potravinách ho najdete?

Tuky byly po spoustu let považovány za strašáka pro naše zdraví a štíhlou linii. I proto je hodně lidí stále ještě třeba v zápalu dodržování novoročních předsevzetí omezuje. Věděli jste ale, že existují i tuky, které prospívají našemu zdraví i linii a jíst byste je měli? V UGO Fresbarech a Salateriích najdete menu nabité právě těmito tuky.

Kterým tukům se raději vyhnout?

Tuky obecně plní v našem těle důležité funkce. Dodávají nám energii, udržují tělesnou teplotu a chrání orgány. Ty “nezdravé” ale zároveň mohou způsobovat řadu zdravotních potíží, jako je zvýšená hladina cholesterolu, kardiovaskulární onemocnění, obezita či cukrovka. Nezdravé tuky jsou častěji živočišného původu a najdete je především v tučném mase, smažených jídlech, ztužených tucích nebo cukrovinkách.

A které nám naopak prospějí? 

Pak jsou tu ale také tuky “zdravé”, které pomáhají snižovat hladinu cholesterolu i riziko srdečních chorob a podílejí se na detoxikaci organismu. Z takových bychom měli celkem přijmout až třetinu denního příjmu energie. Hledejte je hlavně v potravinách rostlinného původu, skvělým zdrojem je třeba avokádo, nejrůznější ořechy, semínka a oleje. Výjimkou z živočišné říše jsou ryby, které obsahují zdraví prospěšné omega 3 mastné kyseliny a tak si ve vašem jídelníčku zaslouží místo alespoň jednou týdně a v rozumné míře se nemusíte  bát ani mléčných produktů jako jsou jogurty, tvarohy, sýry apod., které mají i spoustu jiných pozitivních účinků pro organismus.

Zdravé tuky na UGO menu 

Na zdravé tuky si vzpomeňte při příští návštěvě UGO Freshbaru. Do vašeho oblíbeného drinku si totiž můžete přidat “extras”, které tyto tuky obsahují - doporučujeme třeba avokádo, chia semínka a mandle. Nebo rovnou vyberte ze sekce Smoothies speciál mix Avokádo, špenát, citron, spirulina, mango, jablko nebo Chia, jahody, sójové mléko, banán, pomeranč.

Oříšky plné zdravých tuků najdete třeba v UGO raw barech - vynikajících tyčinkách, které se pohodlně vejdou do kapsy a jsou tak po ruce vždycky, když vás dožene mlsná nebo malý hlad :) Pro svačinku bohatou na zdravé tuky můžete sáhnout i do naší vitríny - ze sladkých dobrot zkuste některý z chia pudingů, pokud máte chuť spíše na slané, dejte si salát s avokádem a tuňákem nebo wrap s lososovou pomazánkou.

V UGO Salateriích ideálně sáhněte po salátu s rybou - ve stálé nabídce máme pečeného lososa s fenyklem, v aktuální sezóně Mocná síla citrusů pak můžeme doporučit salát s uzeným pstruhem a avokádem.