Antioxidanty - elixír mládí, nebo marketingový trik? - Ugo

Antioxidanty - elixír mládí, nebo marketingový trik?

Antioxidanty. V poslední době hodně oblíbené slůvko, které najdete na obalech potravin, v článcích o dietách, ale třeba i na kosmetických výrobcích. Co to ale je? A fungují opravdu jako ten slibovaný elixír mládí?

Tak rovnou do toho! Elixír mládí stále ještě nikdo nevynalezl, ale kdyby už existoval, nejspíše by jeho součástí byly právě antioxidanty. To, že pomáhají přibrzdit stárnutí, je pravda. Zpomalují totiž stárnutí buněk! A dobrá zpráva je, že se skrývají v hromadě moc dobrých potravin, takže se do jejich příjmu nemusí člověk vůbec nutit ;)

Co jsou antioxidanty?

Antioxidanty jsou přirozená protiváha volných radikálů, které se běžně vyskytují v lidském těle i v prostředí okolo nás. Antioxidanty mají za úkol tyto volné radikály neutralizovat. Co si ale pod tím představit? Proč bychom měli chtít, aby volných radikálů nebylo v našem těle víc než antioxidantů?

Volné radikály vznikají především při procesech, kdy se naše tělo brání různým virům a bakteriím, ale do těla je dostáváte třeba i ze špinavého ovzduší, s alkoholem nebo kouřením. Přebytek volných radikálů v těle vede k oxidačnímu stresu, který má za následek rychlejší stárnutí organismu a také řadu zdravotních potíží, jako kardiovaskulární onemocnění nebo dokonce některé druhy rakoviny. V těle tedy volné radikály potřebujeme jako obranu, ale zároveň by jich nemělo být příliš. A proto tu nastupují právě antioxidanty, které je umějí neutralizovat.

 

Kde přírodní antioxidanty najdeme?

Antioxidantů existují stovky, možná tisíce a jsou to různé druhy látek - vitamíny, stopové prvky i některé enzymy… Ten nejznámější je asi vitamín C, antioxidační efekt mají ale třeba i vitamíny A (beta-karoten) nebo E. Možná už jste slyšeli o flavonoidech, které jsou v kakau (a tedy i v kvalitní čokoládě), rajčata zase obsahují například antioxidanty lykopeny. Zkrátka je toho tolik, že mnohem jednodušší je si říct, kde je hledat konkrétně.

Lidské tělo si dokáže antioxidanty vyrobit samo, ale postupem času, jak člověk stárne, je vhodné mu trochu pomoci a podpořit jejich přísun. Najdeme je především (ale nejen) v potravinách rostlinného původu. Vynikajícím zdrojem antioxidantů je zelenina a ovoce, především to bobulovité, které je považováno za tzv. antioxidační “bombu”. Patří sem açai bobule - jedny z nejsilnějších antioxidantů na světě, dále pak borůvky, ostružiny, maliny, jahody, třešně a mnoho dalších. Ze zeleniny jsou to například papriky, brambory, brokolice nebo rajčata. Ovocem a zeleninou prostě chybu neuděláte, antioxidanty totiž najdete téměř všude. Dokonce i některá koření jako hřebíček nebo kurkuma jsou na antioxidanty bohaté. A dobrá zpráva je, že kvalitní čokoláda nebo zelený čaj vás jimi zazásobí také.

 

Kde najdete antioxidanty v UGO

Jestli jste pozorně četli předcházející odstavec, už nejspíš tušíte, že v UGO se antioxidanty nadopujete, ať už si z našeho menu dáte cokoliv. A nezapomeňte, že svůj drink můžete ještě víc nakopnout, pokud si do něj přidáte některé z našich “extras”. Na antioxidanty jsou bohatá třeba chia semínka nebo avokádo a mandle.

Tak kde jinde začít s „ozdravovací a omlazovací kůrou“, než na místě, které je antioxidanty přímo nabité? :)